Studia za granicą

Edukacja to ważny element w życiu człowieka. Jeśli od początku – jeszcze jako dzieci, a później jako nastolatkowie i młodzi ludzie – przykładamy się do nauki, w dorosłym życiu taka postawa poprawia standard naszego życia i wpływa na naszą szeroko pojętą egzystencję. Dobre wykształcenie niejednokrotnie gwarantuje dobrą pracę, a to z kolei otwiera przed nami kolejne możliwości. Szerokie horyzonty gwarantuje między innymi nauka za granicami naszego kraju. W ostatnich latach jest to szczególnie popularna forma zdobywania wiedzy. Uczniowie oraz studenci wyjeżdżają do innych krajów po to, by poznawać inne kultury oraz uczyć się kolejnych języków. Niejednokrotnie jeden wyjazd całkowicie zmienia życie. Co więcej, krótki wypad za granicę skłania młodych ludzi do podejmowania kolejnych wyzwań. W efekcie wiele osób uczy się za granicą nawet przez kilka lat. Niektórzy wracają do Polski, inni otrzymują oferty pracy w krajach obcojęzycznych. Tak czy owak jedna decyzja o wyjeździe rzeczywiście może zaważyć na życiu młodego studenta. Chociażby z tego względu warto sprawdzić, jakie możliwości czekają na osoby kontynuujące naukę w innych krajach.

Otwarcie granic – 1989 rok, wejście do Unii Europejskiej

Upadek komunizmu w Polsce oraz w Europie Środkowej i Europie Wschodniej był pierwszym krokiem do otwarcia naszych granic na kraje zachodnie. Z roku na rok komunikacja między różnymi krajami zaczęła być bardziej efektywna. Gdy Polska weszła do Unii Europejskiej, nasze kontakty z innymi narodami znacznie się poszerzyły. Młodzi ludzie chętniej pojawiali się w zagranicznych szkołach, wzrosło również zainteresowanie nauką języków obcych. Jak się również okazuje, od kilkunastu lat chętniej wyjeżdżamy na wakacje za granicę. Dzięki zmianie ustroju stało się to łatwiejsze, a w wielu sytuacjach w ogóle możliwe. Warto bowiem pamiętać, że przed 1989 rokiem wyjeżdżać za granicę mogli nieliczni Polacy. 

Wakacyjne wyjazdy za granicę – prywatnie czy dzięki szkole językowej?

Wyjazdy za granicę w celach naukowych organizowane są z reguły przez uczelnie wyższe. Ale nie tylko, ponieważ w ostatnich latach na polskim rynku pojawiło się wiele prywatnych szkół językowych. Te ostatnie organizują kursy językowe za granicą nie tylko dla dzieci czy studentów, ale również dla dorosłych. Warto korzystać z takich możliwości, ponieważ intensywny kurs za granicą rzeczywiście może zdziałać cuda. Uczymy się szybko i efektywnie, ponieważ mamy kontakt z językiem nie tylko na zajęciach, ale również na co dzień. Bardzo ciekawe i popularne w ostatnim czasie okazują się wyjazdy językowe dla dzieci i rodziców. Nawet kilkuletnie pociechy mogą przeżyć niesamowitą przygodę za granicą i uczyć się języka obcego poprzez zabawę. 

Program Erasmus – nowe możliwości dla studentów

W ramach programu studenckiego studenci mogą wyjeżdżać do krajów wschodnio- oraz zachodnioeuropejskich. W niektórych przypadkach w grę wchodzi nawet zmiana kontynent. Zazwyczaj uczniowie biorą udział w wymianach studenckich bądź też w programie europejskim o nazwie Erasmus. W cenie są dzisiaj studia w Anglii, Niemczech czy Francji. Studenci chętnie wyjeżdżają również do Włoch czy Hiszpanii. Warto przy tym zaznaczyć, że wiele uczelni wymaga znajomości danego języka na poziomie komunikacyjnym jeszcze przed przyjazdem na studia. Jeśli planujemy w przyszłości taki wyjazd, powinniśmy zawczasu zapisać się na kurs języka obcego. W niektórych krajach – na przykład na niektórych uczelniach tureckich – wymagana jest wyłącznie znajomość języka angielskiego. Wyjazdy za granicę w celach naukowych trwa zazwyczaj jeden bądź dwa semestry. W niektórych przypadkach studia w danym kraju można przedłużyć.

Emigracja młodych osób 

Osoby studiujące z granicą często po zdobyciu dyplomu nie wracają do Polski. Nierzadko to właśnie w Anglii czy w Niemczech na absolwentów dobrych kierunków czekają interesujące posady, które otwierają ciekawe ścieżki kariery. Wiele osób emigruje za granicę nawet bez znajomości języka obcego. Nie jest to zbyt dobra decyzja, ponieważ nieznajomość języka znacznie hamuje nasz rozwój oraz horyzonty. W efekcie praca, którą otrzymujemy – jeśli w ogóle uda się jakąś znaleźć – bardzo często nie spełnia naszych oczekiwań. Przed wyjazdem warto znać zatem dany język przynajmniej na poziomie komunikacyjnym. 

Nauka w szkołach językowych

Jeśli chcemy szybko nauczyć się danego języka, powinniśmy skorzystać z ofert przygotowanych przez doświadczone i sprawdzone szkoły językowe. Te ostatnie otwierają się w Polsce od kilku lat na potęgę. Przede wszystkim dlatego, że zainteresowanie językami obcymi (nie tylko angielskim czy niemieckim) znacznie wzrasta. Języków chętnie uczą się zarówno dzieci i studenci, jak i osoby dorosłe. W cenie są takie języki jak włoski, chiński, japoński czy francuski. Zainteresowania nie tracą od lat angielski, niemiecki oraz rosyjski. Trudno przewidzieć, jaka moda językowa pojawi się za jakiś czas. Tymczasem możemy zaobserwować, że oferta szkół językowych staje się naprawdę różnorodna, a co za tym idzie niesamowicie ciekawa. Perfekcyjną szkołę językową znajdziemy w sieci. Warto sprawdzać opinie innych uczniów oraz podpytać o taką placówkę swoich znajomych.

Nauka za granicą wzbogaca naszą wiedzę pod wieloma względami. Mowa tutaj nie tylko o pogłębianiu znajomości językowych, ale również o zgłębianiu wiedzy na temat różnych kultur i zwyczajów. Podczas zagranicznych wyjazdów na własne oczy obserwujemy życie ludzi w innych miastach i krajach. Bez względu na wiek, jest to sytuacja rozwijająca i cenna dla naszych doświadczeń. Nie tylko edukacyjnych, ale również stricte życiowych. Warto podkreślić, że wyjazdy wakacyjne są okazją nie tylko do planowanego odpoczynku. Nawet w takich momentach możemy korzystać z wyjątkowej sytuacji i szlifować nasze umiejętności językowe. W przypadku uczniów (szczególnie nastolatków, ale nie tylko) idealnie sprawdzają się wyjazdy orgaznizowane przez szkoły językowe. Nawet dwutygodniowa wycieczka w okresie wakacyjnym może zdziałać cuda i otworzyć przed dzieckiem kolejne możliwości.