Wkład kominkowy – jaki wybrać?

Najstarsze kominki pełniły przede wszystkim funkcje praktyczne. Gorące płomienie wydobywające się z paleniska były źródłem ciepła dla domowników. Niejednokrotnie kominki zastępowały również piece. Nad szalejącym ogniem wieszano garnki i patelnie, w których przyrządzano ciepłe posiłki. Symbolika kominka i ognia jest zresztą w kontekście domowego ogniska traktowana bardzo poważnie. Z czasem – gdy zaczęły powstawać różne instalacje grzewcze – kominki przestały cieszyć się popularnością w kontekście swojej funkcjonalności. Dziś o wiele bardziej zwraca się uwagę na jego względy estetyczne. Kominki montuje się nie tylko w domach, ale również w zajazdach czy hotelach. Wszystko po to, by zbudować wrażenie przytulnego i ciepłego wnętrza. Taką aranżację stosuje się w Polsce między innymi w górach. Karczma bez kominka czy paleniska cieszy się tak z pewnością mniejszą popularnością. W cenie są również posiłki przygotowywane na tradycyjnym palenisku. Posiadanie kominka przywołuje w nas z reguły wyłącznie pozytywne konotacje. Nic zatem dziwnego w tym, że marzymy o posiadaniu własnego kominka. Przed zakupem czy montażem warto zorientować się jednak, jakie opcje mamy do wyboru.

Rodzaje kominków a styl 

Zakup kominka nierzadko związany jest z aranżacją naszego domu. Na rynku można dzisiaj znaleźć  naprawdę wyjątkowe obudowy, które swoim wyglądem nawiązują do wnętrz nowoczesnych, klasycznych czy rustykalnych. Wybór zależy wyłącznie od naszych oczekiwań w kontekście efektu końcowego. Jeśli nasze wnętrza cechują się nowoczesnym minimalizmem, zakupiony kominek powinien być prosty i jednocześnie niebanalny. W przypadku nowoczesnych pomieszczeń sprawdzą się odcienie szarości, dlatego idealnym materiałem do budowy kominka będzie tutaj stal, płyty gipsowe czy szary marmur. Kominek w stylu rustykalnym – jak zresztą całe wnętrze – powinien być przede wszystkim naturalny i solidny. Najczęściej do budowy paleniska rustykalnego wykorzystuje się ciężkie i solidne materiały, takie jak kamień czy drewno. Stylizowany kominek nie musi być idealny. Różnego rodzaju nierówności czy pęknięcia dodają całości pewnej elegancji i naturalności. Warto również pamiętać, że kominki z elementami drewnianymi powinny być odpowiednio chronione. Niektóre gatunki drzew z pewnością nie nadają się do tworzenia obudowy paleniska. Inne są z kolei idealne. Na rynku znajdziemy oczywiście o wiele więcej stylowych kominków. Dziś producenci wychodzą do swoich klientów z bardzo kreatywnymi propozycjami. Na specjalne zamówienie mogą stworzyć kominek naprawdę nie z tej ziemi.

Wkłady kominkowe 

Kominki możemy podzielić na dwie kategorie ze względu na osłonę paleniska. Są to oczywiście kominki z otwartym paleniskiem (często można je spotkać w góralskich karczmach czy przydrożnych zajazdach) oraz zabudowane kominki z tak zwanym wkładem. Te ostatnie cieszą się w domach jednorodzinnych większą popularnością przynajmniej z kilku elementarnych względów. Przede wszystkim mają większą sprawność cieplną. Zabudowane palenisko ogranicza ucieczkę nagrzanego powietrza z ogrzewanego pomieszczenia. Innymi słowy zamontowana szyba sprawia, że powietrze nie przedostaje się na zewnątrz przez zainstalowaną w domu instalację kominową. Na rynku możemy dzisiaj znaleźć naprawdę zróżnicowane żeliwne wkłady do kominków. Dużą popularnością cieszą się standardowe wkłady prostokątne lub kwadratowe. Coraz częściej zainteresowanie klientów dotyczy również kominków narożnych. Warto oczywiście pamiętać, że wkład kominkowy to zaledwie część całego kominka. Bardzo ważnym elementem jest również obudowa. W tym przypadku możemy zdecydować jak będzie wyglądało nasze palenisko pod szeroko pojętym względem wizualnym. Budowa końcowa paleniska wcale nie jest prosta, dlatego warto zatrudnić do tego doświadczoną osobę. Jeśli chodzi o inne zalety wkładów kominkowych, z pewnością zamknięte paleniska łatwiej utrzymać w czystości. Tradycyjne kominki otwarte niekoniecznie, ponieważ produkowany popiół szybko wydostaje się z paleniska. Jeśli decydujemy się na tradycyjny kominek, musimy liczyć się z tym, że codziennie (jeśli palimy w kominku każdego dnia) będziemy musieli borykać się ze sprzątaniem salonu czy kuchni (innymi słowy pomieszczenia, w którym znajduje się palenisko). W takim przypadku powinniśmy z pewnością zrezygnować z dywanów czy wykładzin w otoczeniu kominka. Doskonale sprawdzą się z kolei panele lub kafle.

Kominek podwójny

Bardzo ciekawym wkładem kominkowym jest tak zwany kominek podwójny. Jego cechą charakterystyczną jest montaż w dwóch oddzielnych pomieszczeniach. Oba paleniska są ze sobą połączone tylną ścianą (czasami – jednak rzadziej – ścianą boczną). W efekcie w domu mogą znaleźć się dwa kominki. Warto przy tym podkreślić, iż częściej takie rozwiązanie dotyczy pomieszczenia zamkniętego oraz ogrodu. Osoby montujące kominek podwójny nierzadko decydują się na to, by jeden wkład znalazł się w domu (na przykład w salonie), a drugi został umieszczony na zewnątrz. Zewnętrzne palenisko idealnie sprawdzi się jako oryginalna kuchnia ogrodowa. W odpowiednio stworzonym kominku ogrodowym można przyrządzać latem i wiosną grilla lub inne potrawy. 

Posiadanie własnego kominka to marzenie wielu osób. Dziś na rynku znajdziemy oryginalne wkłady kominkowe oraz wspaniałe obudowy, które wkrótce mogą się znaleźć również w naszym domu. Warto pamiętać, że domowe palenisko nie tylko emituje ciepło fizyczne, ale również ważne w naszym życiu ciepło duchowe.