Wizyta u urologa – co warto wiedzieć?

Gabinet urologiczny to często miejsce, które społeczeństwo omija szerokim łukiem. Okazuje się jednak, że przełamanie wstydu często okazuje się rozwiązaniem naszych problemów. Na przykład tych związanych z układem moczowo-płciowym, ponieważ specjalista zwany urologiem zajmuje się tego typu przypadłościami. Co ciekawe, urolog nie jest – jak niektórym się wydaje – lekarzem wyłącznie od chorób męskich. W gabinecie urologicznym często pojawiają się również kobiety, u których pojawia się na przykład problem nietrzymania moczu. Problemy z układem moczowo-płciowym dotykają znaczną część społeczeństwa. Wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie, nasze samopoczucie, a co za tym idzie również na relacje z innymi ludźmi. Bagatelizowany i nieleczony problem może przerodzić się w poważne dolegliwości, które trudno będzie usunąć nawet po wizycie u urologa. Warto zatem wiedzieć, kiedy należy odwiedzić wspomnianego specjalistę oraz jakie mity wiążą się z szeroko pojętą urologią.

Badania w gabinecie urologicznym – wywiad lekarski

Jak przebiega badanie w gabinecie urologicznym? Z pewnością jego schemat wyda się bardziej zrozumiały kobietom, ponieważ w jakiejś części przypomina badanie ginekologiczne. Warto również podkreślić, że kobiety zwykle czują się mniej skrępowane w gabinecie urologicznym, gdyż niejednokrotnie mają za sobą doświadczenia związane z badaniami ginekologicznymi. Panowie podczas pierwszej wizyty u urologa mogą odczuwać pewien dyskomfort. Jednak nie należy się stresować, ponieważ wspomniany specjalista wykonuje swoją pracę jak każdy inny lekarz. Wizytę można zatem podzielić na dwie części. Lekarz podczas pierwszej wizyty przeprowadza dokładny wywiad, podczas którego wypytuje pacjenta o bardzo istotne rzeczy. Ważne jest zatem to, by odpowiadać na pytania szczerze i dokładnie (nawet jeśli będą to pytania bardzo intymne). Urolog może zapytać z jaką dolegliwością zgłasza się pacjent, jednak jeśli jest to wizyta kontrolna lekarz zada szczegółowe pytania, na przykład o problemy z oddawaniem moczu, aktywność seksualną, przyjmowane leki czy przebyte wcześniej choroby związane z układem moczowo-płciowym.

Badania w gabinecie urologicznym – część druga

Kolejna część wizyty to tak zwane badanie palpacyjne, podczas którego urolog szuka w okolicy narządów ewentualnych zgrubień czy guzków. Lekarz może, ale nie musi wykonać również badanie USG. Ostatnim etapem wizyty jest badanie per rectum, czyli badanie przez odbyt – którego nota bene wiele ludzi się obawia. Nie da się ukryć, iż jest to dla pacjenta niekomfortowy zabieg lekarza, jednak z drugiej strony stanowi również rutynowe badanie, które ma duży wpływ na ocenę stanu naszego zdrowia. Po zakończeniu badania urolog decyduje o dalszym leczeniu, przepisuje leki lub wysyła na kolejne badania. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. W wielu przypadkach już po pierwszej wizycie wszystko staje się jasne, a – po otrzymaniu odpowiednich leków – pacjent szybko wraca do zdrowia.

Kiedy odwiedzić urologa

Wiemy już, że wizyta w gabinecie urologicznym nie jest wcale tak straszna jak opowiadają niektórzy. Mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia powinni pojawiać się w gabinecie przynajmniej dwa razy do roku. Warto jednak propagować świadomość zagrożeń wśród ludzi młodszych. Wizyta powinna odbyć się bezwzględnie również wtedy, gdy zaobserwujemy w okolicach narządów płciowych niepokojące objawy, takie jak problemy z oddawaniem moczu (dotyczy to również kobiet), problemy ze wzwodem, ból jąder, podbrzusza, miednicy czy krwawienie z cewki moczowej. Bardzo często problem z układem moczowo-płciowym mają mężczyźni. Coraz częściej płeć męska odczuwa dyskomfort związany z zaburzeniami erekcji. W wielu przypadkach jedna wizyta u urologa może pomóc, dlatego z pewnością warto przełamać wstyd i wybrać się do gabinetu urologicznego. Jeśli chodzi o specjalistę jakim jest urolog, duże miasta oferują bardzo profesjonalne usługi medyczne.

Zaburzenia erekcji – męska dolegliwość

Przeprowadzone w ostatnim czasie badania wykazały, że aż kilkanaście procent mężczyzn w Polsce może cierpieć na zaburzenia erekcji. W niektórych przypadkach dolegliwość jest prawie nieodczuwalna, w innych znacznie obniża komfort życia (szczególnie wtedy, gdy mężczyzna posiada stałą partnerkę). Warto przy tym zaznaczyć, że problem nie zawsze dotyczy ludzi starszych. W społeczeństwie panuje błędne przekonanie, iż zaburzenia erekcji pojawiają się dopiero po pięćdziesiątym roku życia (a czasami nawet później). Prawda jest jednak inna, a na zaburzenia erekcji mogą cierpieć nawet ludzie młodzi. W niektórych przypadkach zaburzenia są związane z kondycją psychiczną mężczyzn, jednak w skrajnych przypadkach są jedynie sygnałem poważniejszej choroby. To właśnie dlatego regularne wizyty w gabinecie urologicznym są tak istotne. Zaburzenia erekcji można leczyć, jednak działanie na własną rękę (na przykład zażywanie reklamowanych specyfików na potencję) może jeszcze bardziej zaszkodzić. Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek kroki, lepiej odwiedzić specjalistę, by skonsultować swój problem.

Nietrzymanie moczu – problem obu płci

Obok zaburzeń erekcji nietrzymanie moczu jest jednym z najpopularniejszych powodów, dla których zarówno kobiety, jak i mężczyźni odwiedzają gabinet urologa. Problemy ze wspomnianą dolegliwością nie pozwalają właściwie funkcjonować, co z kolei przekłada się na obniżenie komfortu życia. Warto zatem szybko zapisać się na wizytę, ponieważ problem nietrzymania moczu może się rozwinąć. Z drugiej strony często już po pierwszej wizycie pacjenci i pacjentki są w stanie wrócić do normalnego trybu życia.