Zalety mieszkania w centrum

Dom jest miejscem, w którym każdy powinien czuć się przede wszystkim bezpiecznie i komfortowo. Warto jednak wspomnieć, że dla każdego zarówno poczucie bezpieczeństwa, jak i poczucie komfortu mogą wiązać się z innymi czynnikami. Rynek nieruchomości od lat rozwija się w Polsce w zawrotnym tempie. Powstające domy czy mieszkania mają nie tylko duży standard, ale również różnorodną lokalizację czy metraż. Wszystko po to, by zadowolić potencjalnych klientów, których baza także pozostaje bardzo zróżnicowana pod względem płci, charakteru, wieku czy stanu cywilnego. Bardzo dużo mieszkań powstaje między innymi w samym centrum dużych miast. Przykładem może tutaj być Warszawa, Poznań, Wrocław czy Łódź. Jedni na takie rozwiązania narzekają, dla innych mieszkanie blisko komunikacji miejskiej, biurowców czy punktów handlowo-usługowych oraz instytucji jest wspaniałym rozwiązaniem. Warto zatem wiedzieć – decydując się na mieszkanie w centrum – na jakie plusy można w takiej sytuacji liczyć.

Blisko? Wszędzie!

Najważniejszym plusem mieszkania w centrum jest oczywiście lokalizacja. Lokale położone w samym sercu dużych miast znajdują się zazwyczaj blisko dworców autobusowych, dworców kolejowych czy także różnego rodzaju instytucji. Jeśli chodzi o te ostatnie, mowa tutaj nie tylko o urzędach, szpitalach czy posterunkach policji. W centrach miast swoją lokalizację znajdują także instytucje naukowe czy kulturalne. Bardzo łatwo można tam zatem znaleźć teatr, operę czy muzeum oraz kino. Bliskość centrum zazwyczaj staje się istotna dla osób samotnych lub bezdzietnych par. Przede wszystkim dlatego, że właśnie tam powstają również biurowce i inne miejsca zatrudnienia. Z drugiej strony centrum może być również atrakcyjne dla rodzin z dziećmi. Wbrew pozorom, przeszkodą wcale nie staje się duży ruch na ulicy czy brak terenów zielonych.

Centrum dla rodzin z dziećmi?

Osoby sceptycznie podchodzące do mieszkania w centrum często powołują się na to, iż serca miast zostały zdominowane przez gwar, nadmierny ruch samochodów (niebezpiecznych dla dzieci) czy też tak zwaną urbanizację, w której brak miejsca na place zabaw czy tereny zielone. Być może początkowo rzeczywiście taka sytuacja miała miejsce, jednak teraz coraz częściej próbuje się z nią walczyć. W jaki sposób? Duży wpływ na poprawę sytuacji ma zarówno miasto, jak i firmy deweloperskie, które decydują się na realizację projektów mieszkaniowych w centrum. Jeśli chodzi o działania miast, władze często walczą z nadmierną obecnością pojazdów na ulicach miasta. Coraz częściej buduje się zatem alternatywne ścieżki rowerowe, a na ulicach wprowadza ograniczenia prędkości czy progi zwalniające. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierowcom, jak i pieszym. Lokalizacja w centrum wcale nie musi oznaczać, że budynek znajdzie się zaraz przy ruchliwej drodze. Deweloperzy co prawda wybierają dogodne lokalizacje, jednak są one ogradzane i znajdują się niebezpośrednio przy samych ulicach. Na terenach osiedli powstają również place zabaw dla najmłodszych czy siłownie na świeżym powietrzy, gdzie rozrywkę znajdą nie tylko dzieci, ale również dorośli. Władze dbają z kolei o tereny zielone otaczające stare kamieniczki czy najbardziej reprezentatywne ulice w mieście. Sadzone kwiaty czy drzewa z pewnością sprawiają, że urbanizacja przestaje wieść prym w sercach dużych miast. Przykład? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę mieszkania centrum Poznań i obejrzeć galerię zdjęć ze stolicy Wielkopolski. To między innymi tam mieszkania w samym centrum cieszą się bardzo dużą popularnością.

Zalet mieszkania w centrum z pewnością jest wiele. Alternatywą stają się co prawda osiedla zlokalizowane nieco dalej lub nawet za miastem, jednak na chwilę obecną deweloperzy nie zamierzają rezygnować z nieruchomości bliżej serca miasta. Co więcej, na przestrzeni ostatnich kilku lat nieruchomości mieszkalne stały się bardziej nowoczesne i kreatywne. Zarówno elewacje, jak i wyposażenie klatek schodowych czy najbliższe otoczenie już na pierwszym kroku zachęcają do kupna lokalu mieszkalnego.