Kuchnie na wymiar

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu czy mieszkaniu. To we wspomnianym miejscu przygotowujemy smaczne posiłki, spotykamy się z rodziną wczesnym rankiem czy pieczemy pyszne, świąteczne ciasta. Niestety z kuchnią wiążą się również nieprzychylne skojarzenia. Dla wielu osób prawdziwą zmorą okazuje się na przykład codzienne zmywanie po kolacji czy obiedzie. Im większa jest liczba domowników, tym mniej chęci do sprzątania, ponieważ naczynia brudzą się szybciej i częściej. Jeśli chodzi o samo pomieszczenie, jego specyfika także sprzyja różnego rodzaju zabrudzeniom, które najlepiej usuwać regularnie. Jak się jednak do tego zabrać, gdy po ciężkim dniu wracamy z pracy? Okazuje się, że duży wpływ na nasze odczucia ma odpowiedni wystrój wnętrza. Nawet mała i ciasna kuchnia może stać się pomieszczeniem praktycznym i przytulnym, o które każdy domownik będzie chciał zadbać. Im bardziej ciekawa i funkcjonalna jest aranżacja, tym częściej zaglądamy do naszej kuchni. Nie tylko po to, by coś ugotować lub na szybko przekąsić, ale również po to, by o pomieszczenie zadbać. Jak jednak odpowiednio urządzić kuchnię? Okazuje się, że w ostatnim czasie bardzo popularnym rozwiązaniem – szczególnie w kontekście średnich i małych kuchni stają się tak zwane meble na wymiar. Warto zatem wiedzieć, jakie są plusy i minusy takiego wyboru.

Tradycyjne meble w kuchni

W ostatnim czasie tradycyjne meble kuchenne zaczynają tracić swoją popularność. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Wybór zwykłych mebli często okazuje się nietrafny. Źle wymierzona przestrzeń lub kupowanie szafek „na oko” zazwyczaj negatywnie wpływa na końcowy efekt nowej aranżacji. Niestety wciąż popełniamy te same błędy, zapominając jednocześnie o sprawnych i nowoczesnych rozwiązaniach, z których możemy skorzystać. Alternatywą dla tradycyjnych mebli okazują się być tak zwane meble na wymiar, które często stanowią trwałą zabudowę w kuchni. 

Dla kogo meble na wymiar

Kto zamawia dzisiaj meble na wymiar? Takie rozwiązanie z pewnością sprawdza się w przypadku niewielkich przestrzeni, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest dla domowników cenny. Niemniej jednak należy zaznaczyć, iż w przestronnych kuchniach zabudowane szafki także sprawdzą się idealnie. Meble na wymiar to opcja dla osób nowoczesnych i praktycznych, stawiających jednocześnie na estetykę i komfort każdego wnętrza. Jeśli chodzi o kuchnie na wymiar Poznań jest przykładem miasta, w którym prężnie działają producenci tego rodzaju mebli. Warto pamiętać, że nieprzemyślany zakup tradycyjnych mebli może okazać się zgubny. Jeśli zależy nam na czasie, zwróćmy się do sklepu meblowego kilka tygodni przed planowanym remontem. W takim przypadku specjalnie przygotowane meble na wymiar otrzymamy na czas. 

Nowoczesne meble na wymiar – zalety

Nie da się ukryć, że meble na wymiar to przede wszystkim ogromny plus dla całej aranżacji kuchennej. Jeśli nasze pomieszczenie jest małe i ciasne, każda możliwość zaoszczędzenia przestrzeni okazuje się na wagę złota. Montaż idealnie dopasowanych mebli na wymiar okazuje się idealnym rozwiązaniem (nie tylko w przypadku małych kuchni). Zaletą tego rodzaju konstrukcji jest nie tylko zaoszczędzona przestrzeń. Zabudowane kuchnie są łatwiejsze pod względem utrzymywania czystości, ponieważ brak w nich niedostępnych wnęk i zakamarków. Innymi słowy kurz i zabrudzenia nie mają miejsc, w których mogłyby na dłużej „zamieszać”. Meble na wymiar są bardzo unikatowe, ponieważ powstają jednorazowo dla indywidualnego klienta. My sami możemy wybrać ich kolor, kształt uchwytów czy rodzaj blatu. To z kolei sprawia, że nasza kuchnia jest jedyna w swoim rodzaju. 

Meble na wymiar – wady 

Czy opisane wcześniej meble na wymiar mają zatem jakiekolwiek wady? To zależy, z której strony rozpatrujemy problem. Z pewnością tradycyjne meble są o wiele tańsze, ponieważ w sklepie znajdziemy je niemalże „od ręki”. Z drugiej strony zabudowane meble na wymiar są bardzo trwałe i nierzadko służą nam przez wiele lat. Jeśli stawiamy na trwałość i solidność, z pewnością to meble na wymiar okazują się lepszym wyborem. Minusem tych ostatnich okazuje się czas. Warto zgłosić się do firmy meblarskiej kilka tygodni przed remontem, ponieważ stworzenie odpowiednich mebli oraz wykonanie pomiarów w naszej kuchni siłą rzeczy musi trochę potrwać. 

Meble a styl kuchni

Każda kuchnia powinna być aranżowana tak, by spełnić oczekiwania domowników. Dziś możemy zauważyć, że wiele wnętrz powstaje z myślą o konkretnym stylu, takim jak na przykład styl retro czy styl nowoczesny. Obok dodatków bardzo ważne jest to, by meble również nawiązywały swoim wyglądem do wybranego stylu. Na szczęście producenci wychodzą dzisiaj naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, a konstruowane i projektowane przez nich meble swobodnie i oryginalnie nawiązują do takich stylów jak styl rustykalny czy prowansalski. 

Wydaje się, że meble na wymiar są dzisiaj idealnym rozwiązaniem. Szczególnie wtedy, gdy nasza kuchnia jest ciasna i mało funkcjonalna. Meble wykonane na wymiar pozwalają zaoszczędzić bardzo cenną przestrzeń, dzięki czemu w pomieszczeniu łatwiej się poruszać. Warto również zaznaczyć, że wbudowane szafki łatwiej się czyści. Brudne i ciasne zakamarki, do których nie dotrze odkurzacz stają się niemiłą przeszłością, a nowoczesna zabudowa generuje odpowiednią ilość przestrzeni. W tym kontekście meble na wymiar rzeczywiście wydają się idealne. Jeśli chodzi o cenę mebli na wymiar, z pewnością jest ona większa niż w przypadku tradycyjnych szafek. Warto jednak podkreślić, że praca przy stworzeniu idealnie pasujących mebli jest zdecydowanie większa. Meble na wymiar są z reguły trwalsze niż zwykłe meble, a więc nasz zakup z pewnością stanie się transakcją długoterminową. Statystyki pokazują, że tradycyjne meble wymienia się o wiele częściej niż raz zamontowane meble na wymiar. Minusem takiego rozwiązania jest czas. Jeśli zależy nam na szybkim zdobyciu szafek, w przypadku mebli na wymiar musimy uzbroić się w cierpliwość. Na efekty z pewnością warto jednak zaczekać.