Akcesoria dla gryzoni

Świnki morskie, szynszyle, chomiki, króliki czy myszy – wydaje się, że w ostatnim czasie wspomniane zwierzątka domowe cieszą się ogromną popularnością. Wymagają mniejszej opieki niż psy czy koty, są więc wspaniałą opcją dla osób zapracowanych. Idealnie sprawdzają się także jako zwierzątka dla dzieci w wieku szkolnym. Opieka nad nimi nie jest skomplikowana, ale jednocześnie uczy odpowiedzialności i wyrozumiałości. Warto jednak wiedzieć, że wspomniane gryzonie potrzebują odpowiedniego wyposażenia po to, by prawidłowo się rozwijać oraz funkcjonować. Rynek zoologiczny pod tym względem bardzo się w ostatnim czasie rozwinął. W sklepach możemy znaleźć różnorodne klatki czy terraria. Pojawiają się także elementy wyposażenia, takie jak chociażby domki, pojemniki na pożywienie czy specjalnie przygotowane ściółki. Każdy właściciel gryzonia powinien zapewnić mu wspomniane warunku. Dzięki nim „domek” zwierzątka będzie nie tylko bezpieczny, ale również wygodny i estetyczny.

Klatka dla zwierzątka

Małe zwierzęta domowe z reguły większość czasu spędzają w swoich klatkach. Warto zatem zadbać o to, by wybrany produkt spełniał wszystkie warunki związane z bezpieczeństwem czy wygodą zwierzątka. Klatka powinna być dostosowana do wielkości zwierzaka lub liczby przebywających w niej stworzeń. Bardzo popularne są klatki z małą odległością pomiędzy poszczególnymi prętami. Dzięki takiej budowie mamy pewność, że zwierzątko samo nie opuści klatki. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy w domu czy mieszkaniu znajduje się również większe zwierzę. W sklepach zoologicznych można znaleźć bardzo różnorodne klatki. Te ostatnie mogą różnić się od siebie kształtem, wielkością czy nawet ilością pięter. Coraz częściej popularność zdobywają klatki piętrowe. Szczególnie wtedy, gdy mieszka tam więcej małych pupili. W zależności od potrzeb można znaleźć również klatki specjalnie przystosowane dla chomików, królików czy myszy. Inaczej wyglądają „domy” szynszyli, a inaczej świnek morskich. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto dopytać o szczegóły sprzedawcę sklepu zoologicznego. W przypadku sklepów online produkty są zazwyczaj posegregowane w odpowiednie kategorie.

Domki dla zwierząt

Choć w potocznym znaczeniu to klatka jest dla gryzonia domem, producenci gadżetów dla zwierząt potraktowali tę metaforę dosłownie. Na rynku można zatem znaleźć różnego rodzaju produkty, które swoim wyglądem przypominają dom pomniejszony do rozmiarów odpowiadających chomikowi czy szynszylowi. W sklepach zoologicznych warto zakupić bardzo oryginalne i jednocześnie praktyczne domki, w których zwierzątko w razie takiej potrzeby może się schować przed całym światem. Oferowane domki często wykonane są z drewna, co zapewnia im trwałość i solidność. Stosowane do „wykończenia” kleje oraz farby nie są toksyczne, dlatego w żadnym wypadku nie zaszkodzą zwierzakowi. W ostatnim czasie bardzo popularne są między innymi domki z tarasem, na który zwierzak może się bezpiecznie wspiąć. Niektóre konstrukcje mają okna i drzwi, inne mogą być przywieszone do sufitu klatki. Producenci swoim klientom oferują także mini namioty, które oprócz rozmiaru niczym nie różnią się od swoich pierwowzorów.

Ściółki i trociny

Większość gryzoni dobrze czuje się w klatce wyłożonej ściółką. Specjalnie wyprodukowane trociny (czyli innymi słowy drewniane wiórki) doskonale pochłaniają niezbyt sympatyczne zapachy. Często na rynku dostępne są również ściółki zapachowe. Niektóre z nich posiadają bardzo praktyczne funkcje. Są między innymi przeciwbakteryjne, dzięki czemu klatka zostaje uodporniona na działania szkodliwych czynników. W sklepach zoologicznych można znaleźć również piasek, w którym zwierzaki mogą zażyć „kąpieli”. Ten najczęściej stosuje się w przypadku szynszyli.

Dodatki do klatki

Domek w klatce to bardzo interesujący gadżet, jednak nie można zapominać o innych – często niezbędnych – elementach wyposażenia. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się kule do pokarmu, które zapobiegają mieszaniu się karmy z trocinami i odpowiednio dozują pokarm. Dla dobrej formy warto zakupić swojemu zwierzakowi wirnik. W przypadku myszoskoczków trzeba pamiętać, że gadżet powinien być wykonany z metalu, ponieważ wspomniane zwierzątka posiadają tendencję do gryzienia różnych przedmiotów. Wirnik wykonany z plastiku (czy też każda inna część do klatki) w takich przypadkach szybko może ulec zniszczeniu. W sklepach zoologicznych można znaleźć takie gadżety jak krążek do przysmaków czy rolka, do której wsypuje się jedzenie. Obecnie trixie jest najczęściej wybieranym producentem, jeśli chodzi o tego typu akcesoria.  

Podróż ze zwierzakiem

Właściciele psów czy kotów coraz częściej zabierają swoich czworonożnych przyjaciół na wyjazdy czy urlopy. Okazuje się, że mniejsze zwierzaki także bez problemu mogą wybrać się z nami w podróż. Na rynku zoologicznym można znaleźć specjalnie przystosowane transportery, dzięki którym chomiki, świnki morskie czy króliki bezstresowo przeżyją swoją podróż. W zależności od specyfiki czy przeznaczenia cena transporterów waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Produkty są dostępne w różnych wariantach (odrębna kolorystyka czy kształt).