Poziom wilgotności tworzyw sztucznych

wnętrze narzędziowniZe względu na to, że tworzywa sztuczne gromadzą wodę na wiele sposobów, konieczne jest wyodrębnienie ich podstawowych rodzajów, mających niebagatelne znaczenie w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Choć w niektórych przypadkach właściwa wilgotność tworzyw jest jak najbardziej pożądana, bardzo często konieczne jest stosowanie nowoczesnych suszarek, dzięki którym możliwe staje się uzyskiwanie odpowiedniego stopnia nawilżenia granulatu.

Każde tworzywo jest inne, niezbędne jest więc każdorazowe dostosowywanie się do możliwości i zdolności plastycznych odpowiednich elementów. W technologiach przetwórczych istotna jest wilgotność powierzchniowa, wilgotność kapilarna oraz wilgotność cząsteczkowa, zwłaszcza, że niektóre tworzywa takie, jak chociażby PVC, PP czy PE nie posiadają własności higroskopowych, przez co woda znajduje się wyłącznie na ich powierzchni. W przeważającej części woda przechodzi do wnętrza tworzyw, wnikając w głębokie warstwy granulatu oraz kształtek, zmuszając przedsiębiorców do zastosowanie suszarek, pozostawiających wewnątrz tylko taki poziom nawilżenia, jaki jest niezbędny do osiągnięcia spodziewanych rezultatów. Własności higroskopowe sprawiają, że woda wiąże się z substancją tworzywa na poziomie subkapilarnym, dając w efekcie wilgotność cząsteczkową. Oczywiście od razu niezbędne jest zaznaczenie, że w przypadku tematyki wilgotności w przestrzeni przetwórstwa tworzyw sztucznych niezbędne jest rozróżnienie wilgotności względnej i bezwzględnej, zarówno wtedy, kiedy myślimy o samym tworzywie sztucznym, jak i wtedy, kiedy zwracamy uwagę na samo powietrze. Ma to istotne znaczenie w odniesieniu do działań takich jak suszenie i przechowywanie. W niektórych przypadkach wilgotność tworzywa sztucznego jest pożądana, faktem jest jednak, że w przeważającej większości dokłada się wszelkich starań, aby wilgotność nie przekraczała wartości dopuszczalnych. Wiadomo, że poziom wilgoci uzależniony jest od wielu czynników, takich jak na przykład rodzaj opakowania czy sposób magazynowania tworzyw, jednak producenci urządzeń i akcesoriów przemysłowych starają się wychodzić naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, oferując innowacyjne rozwiązania oraz funkcjonalne suszarki do tworzywa sztucznego, których nadrzędną rolą jest zadbanie o wysoką jakość realizacji poszczególnych etapów produkcji. Bardzo ważne jest samo przechowywanie granulatu, przede wszystkim dlatego, że istnieje możliwość bezpośredniego wpływania na wielkość zawilgocenia. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę, że wiele tworzyw, takich jak PET czy PBT posiadają ogromną wrażliwość na wilgoć, mogącą pogarszać ich własności mechaniczne.

tworzywa sztuczneJeżeli zawilgocenie będzie zbyt duże, niska jakość granulatu będzie miała bezpośrednie przełożenie na niską jakość późniejszego wyrobu, na co z pewnością nie mogą pozwolić sobie odpowiedzialni przedsiębiorcy. W jaki sposób można radzić sobie z nadmiarem wilgotności? Na przykład pakując granulaty w odpowiednie worki. Granulat poliamidu coraz częściej zabezpieczany jest workami ze specjalną warstwą aluminium, zabezpieczającą tworzywo przed nadmiernym przenikaniem wilgoci oraz ? co za tym idzie ? nieprawidłowym przetwarzaniem surowca. Nadmierna wilgoć jest niebezpieczna szczególnie tam, gdzie pojawia się przetwarzanie w warunkach podwyższonej temperatury, dlatego też nowoczesne suszarki do tworzywa sztucznego pojawiają się we wszystkich odmianach technologicznych tego typu produkcji. Na stronie http://www.emplast.pl/produkty/simatec-dozowaniki-suszarki/simatec-suszarki.html można znaleźć więcej informacji na ich temat. Dlatego warto odwiedzić wspomnianą witrynę i zdobyć nieco przydatnycyh informacji. Dla osób działających w tej branży jest to bowiem wiedza niezbędna. Specjaliści zwracają uwagę na to, aby przetwarzane tworzywa techniczne były eksploatowane we właściwy sposób. Wszelkiego typu wlewki i braki powinny być przechowywane w szczelnie zamykanych pojemnikach, podobnie zresztą jak napoczęte opakowania. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak intensywnie wilgoć wchłaniana jest po procesie suszenia. Otwarte opakowanie może więc zostać uszkodzone już po kilku minutach ekspozycji na powietrze, co jest jednoznaczne z pojawieniem się ryzyka uszkodzenia całości i jej nieprzydatności do dalszych etapów produkcyjnych. Ze względu na to, że bardzo łatwo przekroczyć dopuszczalną normę wilgotności, na szczególną uwagę zasługują proszki, w przypadku których próżno stosować standardowe czasy suszenia. Dlaczego to wszystko jest tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że prężnie działające przetwórstwo tworzyw sztucznych nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek dyskwalifikacje w stosunku do własnych produktów. Każdy element, na powierzchni którego pojawi się chociaż niewielka rysa czy pęcherzyk powietrza jest automatycznie odrzucany, dlatego też przekroczenie dopuszczalnej normy braków może przełożyć się na spadek wydajności linii produkcyjnych oraz sprzedaż oferowanych przez siebie elementów.

Wszędzie tam, gdzie pojawia się wysoka temperatura ? technologie wtrysku, termoformowanie czy rozdmuchiwanie, woda potrafi parować wyjątkowo gwałtownie, doprowadzając do intensywnego przedostawania się wody na zewnątrz. W przypadku krótkiego czasu stosowanych operacji technologicznych, bardzo często na powierzchni i wewnątrz tworzywa pojawiają się nieestetyczne pęcherzyki, automatycznie dyskwalifikujące produkt. W przypadku tworzyw sztucznych zastosowanie właściwej metody suszenia jest niezwykle ważne, ponieważ umożliwia uzyskanie wysokojakościowego produktu. Niezbędne jest jednak dostosowanie suszarki do tworzywa sztucznego do specyfiki parametrów przez niego oferowanych. Jeśli materiał nie zostanie dokładnie wysuszony przed wtryskiem, reakcja hydrolizy może gwałtownie zmienić strukturę cząsteczkową tworzywa, oznaczającą zwykle jego gorsze własności fizyczne.