Zaskakująca historia torebki

kobieta z torebkąNie bez powodu mówi się, że torebka to najlepsza przyjaciółka każdej kobiety. Mieści się w niej wszystko, co najpotrzebniejsze (i nie tylko!). Zawsze jest pod ręką. Nierzadko stanowi dopełnienie całego stroju. Bez torebki kobiety nie są w stanie wyobrazić sobie życia. Na szczęście, świat mody nie przestaje nas zaskakiwać, dlatego z każdym rokiem pojawia się coraz więcej modeli torebek. Producenci i projektanci prześcigają się w oryginalnych pomysłach. Jednak najbardziej istotne jest to, by ta część garderoby charakteryzowała się jak najwyższą jakością wykonania oraz, by harmonizowała z gustem jej właścicielki. Tylko wtedy torebka i kobieta stanowić będą najlepszy, najbardziej zgrany duet. A jaka jest historia torebki?

Historia torebki może wydawać się nieco zaskakująca. Być może niektórym kobietom wydaje się, że ten rodzaj akcesoria towarzyszył ludzkości od zawsze. Nic bardziej mylnego. Torebka, jaką znamy w obecnej formie jest dość młodym dzieckiem mody. Dopiero w XVII oraz XVIII wieku popularne stało się noszenie małych sakiewek, które swym kształtem nie przypominały współczesnej torebki. Takie sakiewki są nam doskonale znane z różnorodnych filmów kostiumowych czy bajek dla dzieci. Cieszyły się dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i przedstawicieli przeciwnej płci. Ich przeznaczenie było zgoła odmienne, niż dzisiaj. Mężczyźni przechowywali w nich żetony służące im do uprawiania hazardu, kobiety z kolei skrywały w ich wnętrzach datki dla ubogich. Właśnie od kwestowania i niebagatelnej w tym przypadku roli torebki, zyskały one później nową nazwę ? jałmużniczki. Ponadto, jeśli chodzi o kobiety to dysponowały one jednocześnie inną formą damskiej torebki. Popularne stało się przywiązywanie pod obszerną i podwójną wówczas spódnicą czegoś w rodzaju kieszeni. Tego rodzaju schowki służyły do przechowywania prywatnych przedmiotów, często najniezbędniejszych, na przykład perfum. Jednak, jak z pewnością można się łatwo domyślić, torebki w takim kształcie mają niewiele wspólnego z obecnie noszonymi przez panie. Ich prekursorkami były woreczki ściągane u góry tasiemką. Zachwycały oko kunsztownym wykonaniem oraz elegancją. W XVIII najczęściej służyły przedstawicielkom płci pięknej do niczego innego, jak do przechowywania przyborów przeznaczonych do wykonywania robótek ręcznych. Było to ówcześnie zajęcie znamienne dla płci pięknej. Niemal każda kobieta bez względu na wiek zajmowała się dzierganiem, dlatego też woreczki stały się powszechnie wykorzystywanym akcesorium kobiety.

U schyłku XVIII wieku, a konkretnie po roku 1799, a więc po zakończeniu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, rewolucyjne zmiany zaszły nawet na płaszczyźnie mody. Kobiety przestają wyglądać jak matrony. Zdejmują z siebie warstwy sukni podtrzymywane rozmaitymi konstrukcjami i stelażami na rzecz mniej przytłaczających strojów. W efekcie brakuje w nich miejsca na dowiązywanie ukrytych głęboko kieszeni. Panie zaczynając więc nosić ridicules, w dowolnym tłumaczeniu ? śmiesznostki, które trzymane są w dłoniach. Może nieco mniej wygodne, niż dotychczasowe kieszenie, bo zajmujące ręce, ale jakże efektowne. A skąd tak zaskakująca nazwa? Otóż, w pierwszych latach, być może miesiącach, noszenia ridicules, kobiety wzbudzały w innych... śmiech. Byli to przede wszystkim mężczyźni nieprzyzwyczajeni do tak ekstrawaganckich rozwiązań w kwestii mody. Poza tym, torebki zaczęły przypominać małe dzieła sztuki, a więc były kosztowne i nie mogły pozwolić sobie na nie wszystkie panie. W efekcie ? kobiety ze śmiesznotkami w rękach były początkowo rzadkością. Był to widok nieco zabawny tym bardziej, że torebki przypominały swym kształtem kwiaty, liry, a nawet zdarzało im się nawiązywać do tematyki huzarskiej. Kolejny wiek, XIX, to powrót do klasycznego stroju kobiety, a więc obszernych sukien. Torebki stały się elementem dekoracyjnym całego stroju i przybrały formę malutkiej sakiewki. Co ciekawe, dość często pojawiały się na nich motywy miłości i dobrobytu. Kobiety w ten sposób własnoręcznie ozdabiały torebki, haftując na nich różnorodne symbole.stylowa torebka damska

Połowa XIX wieku obfituje w innowacyjne, jak na tamte czasy, rozwiązaniem. Pojawiają się bowiem pierwsze skórzane torebki stworzone z myślą o aktywnych kobietach, które często udają się w podróże. Z czasem, panie nosiły ze sobą dwie torebki ? jedną małą, na podręczne i najpotrzebniejsze przedmioty, a drugą większą, podróżną. Był to również czas, w którym zaczęło pojawiać się coraz więcej projektantów zajmujących się tworzeniem właśnie torebek. To wtedy w modzie zabłysnęli swymi pomysłami Louis Vuitton i Maison Hermés, a zaraz po nich na rynek wkraczają Chanel, Gucci i Dior. II wojna światowa to okres, który przyniósł wiele zmian na licznych płaszczyznach życia. Wraz z mentalnością zmieniała się i moda. Ciężki warunki spowodowane rzeczywistością wojenną wymusiły na kobietach przyzwyczajenie do torebek charakteryzujących się praktycznością i wygodą. To właśnie z tego okresu pochodzą modne do dziś tak zwane listonoszki oraz konduktorki.

Jak zatem widać, torebki mocno zmieniały się na przestrzeni wieków. Oczywiście zaistniały już w w starożytności. Wówczas miały formę sakiewki, a największa popularnością cieszyły się wśród mężczyzn, którzy nosili w nich przede wszystkim monety. Torebki, jakie znamy dziś, przeszły długą drogę przemian i dopasowywania się do różnorodnych warunków wywołanych, na przykład, wojną. Obecnie, niemal żadna kobieta nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez torebki. Nie ma znaczenia, czy wybiera się do pracy, do szkoły, na uroczystą kolację, czy w podróż. Torby i torebki łączą dziś funkcjonalność z estetyką. Największej sławy światowi projektanci mody potrafią zgrabnie połączyć ze sobą te dwie cechy. W efekcie rynek obfituje w najróżniejsze modele, fasony, wzory i kolory spośród których wybierać mogą wszystkie panie ? zarówno eleganckie bizneswoman, jak i kobiety o rockowych duszach. Nikogo nie dziwią już dziś nawet torebki dla najmłodszych dam. Na ulicach biegają dziewczynki z kolorowymi torebkami ozdobionymi ich ulubionymi postaciami z bajek. A mężczyźni? Również i oni mają wiele do powiedzenia, i pokazania, w tej kwestii. O torebkach z pewnością można byłoby mówić w nieskończoność. Świadczy o tym chociażby portal http://torebkidamskie.org/, na którym znajdziemy wiele ciekawych artykułów dotyczących tego na pozór nieznaczącego gadżetu damskiej garderoby.