Czy ceny płytek idą w parze z ich jakością?

mozaikaNikogo nie dziwią już bogate aranżacje łazienek, w których znajdują się ogromne wanny z hydromasażami czy też łazienki wystylizowane na sauny. Jako, że konkurencja na rynku jest ogromna, ceny materiałów budowlanych są z każdym sezonem coraz niższe, dzięki czemu to, co jeszcze do niedawna było symbolem wysokiego statusu społecznego, dzisiaj jest już dostępne na wyciągnięcie ręki i może być nabywane praktycznie przez każdego, kto ma trochę więcej oszczędności. Ze względu jednak na to, że remont łazienki pochłania ogromną część budżetu i wymaga od nas stalowych nerwów, dokładamy wszelkich starań, aby musieć powtarzać tego typu działanie jak najrzadziej.

Warto więc zwracać na ceny płytek ceramicznych, po które sięgamy niezwykle chętnie. Jako, że łazienka jest zwykle przestrzenią przekształcaną przez nas gruntownie raz na kilka lat, wszelkie materiały oraz armatura powinny być solidne i dobre jakościowo. Biorąc pod uwagę długość trwania prac, dobrze wiedzieć, że gruntowny remont może zająć nawet kilka tygodni, ponieważ wielu etapów nie da się skrócić, przyspieszyć czy ominąć. Klej do płytek musi wyschnąć, podobnie zresztą jak fuga. Aby skalkulować koszty, trzeba wziąć pod uwagę ceny materiałów, które będą potrzebne do wykonania prac, a także poprosić fachowca o dokładną wycenę robót. Prawdopodobnie chcielibyśmy uniknąć sytuacji, kiedy świeżo położone płytki zaczną pękać, wykruszać się lub odpadać od podłoża, dlatego też oprócz sprawy oczywistej takiej, jak odpowiedzialni fachowcy, którzy dobrze przygotują ściany i podłogi na przyjęcie elementów dekoracyjnych, warto każdorazowo inwestować w płytki gresowe i ceramiczne o odpowiedniej jakości. Podczas selekcji materiału nie kierujmy się więc tylko i wyłącznie ich kolorem czy atrakcyjnością wizualną, ale czytajmy etykiety na opakowaniach, sprawdzajmy ich twardość, klasy ścieralności, antypoślizgowość, nasiąkliwość czy też typ przeznaczenia, może się bowiem okazać, że płytki, które kupiliśmy na podłogi nadają się tylko i wyłącznie do ścian. Wiadomo, że ceny płytek są niezwykle zróżnicowane, ale nie warto na nich oszczędzać. Wiadomo, że może się zdarzyć korzystna oferta, kiedy trafimy na wyprzedaże posezonowe, jednak powinniśmy podchodzić do wszelkiego rodzaju promocji z lekką podejrzliwością. Zwykle płytki są wyprzedawane, ponieważ coś jest z nimi nie tak.

pieniądze

Bardzo często staramy się ograniczyć wydatki oszczędzając na materiałach, co jest błędem, ponieważ tanie materiały są zwykle gorszej jakości. Jeżeli nie mamy odpowiedniego budżetu, który uwzględniałby także ewentualne nieplanowane naprawy (bardzo częste podczas wszelkiego rodzaju prac) lepiej wstrzymać się z działaniami, poczekać kilka miesięcy i przystąpić do działania wtedy, kiedy dokładnie będziemy znali wszelki możliwe koszty. W przeciwnym razie staniemy przed koniecznością powtórzenia remontu, przede wszystkim dlatego, że niedoklejone i kiepskiej jakości płytki z przyjemnością będą odpadać od podłoża. Wcześniej koniecznie trzeba więc skalkulować ewentualne ceny materiałów, które będą potrzebne do wykonania prac, a także poprosić fachowca o dokładną wycenę robót. Podczas zakupów zawsze lepiej wybierać się do dużych centrów zaopatrzeniowych, nie tylko dlatego, że będziemy tam mieć dostęp do wszystkiego, co dla nas najważniejsze i nie będziemy zmuszeni jeździć po całym mieście w poszukiwaniu mebli, płytek czy armatury. W dużych sklepach ceny są zwykle niższe i mamy możliwość skorzystanie z wsparcia projektantów, na stałe zatrudnionych w tego typu miejscach. Dzięki temu będziemy mogli dokładnie przeliczyć ilość niezbędnych płytek i materiałów dodatkowych, prawdopodobnie będziemy też mieć dostęp do wizualizacji naszej łazienki, przez co zobaczymy docelowy wygląd płytek. Remont łazienki to spore przedsięwzięcie kosztujące nas nie tylko sporo nakładów finansowych, ale także energii i cierpliwości, dlatego warto wcześniej poczytać o oznakowaniach na opakowaniach, parametrach płytek oraz ich kolorystyce. Ceny płytek zwykle idą w parze z jakością, dlatego nie warto na nich oszczędzać.