DJ na wesele ? tak czy nie?

wodzirejŚlub i wesele jest zwykle dla Państwa młodych niezwykłym przeżyciem, nic więc dziwnego, że rozpoczynają swoje przygotowania kilka miesięcy wcześniej i dokładają wszelkich starań, aby najważniejszy dzień w ich życiu wyglądał dokładnie tak, jak to sobie zaplanowali. Oczywiście na weselu podstawowym elementem zawsze jest muzyka, która sprawia, że goście mają możliwość doskonałej zabawy. Ważna jest oczywiście sala, odpowiednio skomponowane menu oraz przytulna przestrzeń, jednak bez osoby, która będzie w stanie przeprowadzić gości przez najważniejsze części uroczystości i która zadba o utrzymanie dobrej atmosfery, wesele nigdy nie będzie takie, jakie powinno być.

 Wiele osób nie wyobraża sobie wesela bez odpowiedniej oprawy muzycznej i zespołu grającego na żywo, przede wszystkim dlatego, że uroczystość jest wyjątkowa i nie warto decydować się na muzykę puszczaną z radioodtwarzacza. Zatrudnienie muzyków posiada oczywiście swoje plusy, do których w pierwszej kolejności zaliczyć można oczywiście autentyzm. Zawsze lepiej bawi się przy muzyce granej na żywo, kiedy możemy zobaczyć wykonawcę i odbierać dźwięki w zupełnie inny sposób. Charyzmatyczni wokaliści zazwyczaj potrafią pociągnąć za sobą większą grupę ludzi i sprawić, że zabawa zacznie rozkręcać się sama, nawet jeżeli muzyka będzie typowo biesiadna i nie zawsze wpasowuje się w gusta weselnych gości. Wiadomo oczywiście, że wesele jest uroczystością wysokiego ryzyka, na którym może pojawić się mnóstwo nieprzewidywalnych sytuacji, dlatego też warto bardzo dobrze przyjrzeć się kapeli, którą ma zamiar się zatrudnić. Prawda jest taka, że o ile zatrudnianie prawdziwych muzyków przynależy do sfery prestiżu, to o zespół z prawdziwego zdarzenia naprawdę trudno. Nikt przecież nie chce, zapraszać na przyjęcie pseudograjków, którzy zamiast zabawiać gości, będą zajmować się sobą i grać z playbacku, co zamiast podnieść ważność uroczystości, tylko ją pogrąży.

Oprócz długich terminów i wysokiej ceny, kapele weselne mają też inną, niebagatelną wadę i należy do niej przede wszystkim ograniczony repertuar. Nie ma się co oszukiwać, że profesjonalny zespół będzie grał piosenki na życzenie, nie znając odpowiedniej tonacji czy zapisu nutowego, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie dj na wesele. Oprócz oczywistej zalety, jaką jest znacznie niższa cena, profesjonalny dj będzie w stanie zapewnić nam dokładnie taki repertuar, jakiego oczekujemy. Ze względu na to, że coraz więcej tego typu osób podchodzi do swojej profesji w sposób poważny, ma wszelkie umiejętności i kompetencje, aby w sposób swobodny zabawiać gości. Nowoczesny dj na wesele ma więc sporo cech klasycznego wodzireja, który dzisiaj nie cieszy się już takim uznaniem i taką sławą, jak kiedyś. Za każdym więc razem, kiedy mamy ochotę posłuchać zróżnicowanego repertuaru, od jazzu po rocka, żaden zespół nie zapewni nam takiej możliwości. Wiadomo oczywiście, że muzyka mechaniczna ma swoje oczywiste ograniczenia, przede wszystkim dlatego, że każdego dnia możemy posłuchać muzyki z radia i nie mamy pewności czy w dniu wesela nie zostanie...odłączony prąd. Warto więc dobrze przyjrzeć się wybranemu dj-owi, uruchomić pocztę pantoflową i poszukać wśród znajomych sprawdzonych i odpowiedzialnych pracowników. Wiele osób, zwłaszcza tych, które nie chcą formy klasycznego wesela i wybierają skromne przyjęcie dla najbliższych, rezygnują całkowicie z zatrudnienia osoby odpowiedzialnej za muzykę i podejmują ryzyko puszczania piosenek z radia lub płyty. Wbrew jednak pozorom taka forma obsługi sprzętu muzycznego wymaga wprawy, doświadczenia i przygotowania odpowiedniego scenariusza, przede wszystkim dlatego, że wesele nie jest dyskoteką, ale zorganizowanym i ważnym wydarzeniem. Trudno oczekiwać, że Państwo Młodzi, którzy i tak wystarczająco mają na głowie, będą zajmować się odtwarzaniem swoich ulubionych piosenek zamiast zajmować się swoimi gośćmi. Zarówno dobry dj na wesele jaki i zespól potrafi intuicyjnie wyczuwać, przy czym goście bawią się najlepiej i jaki repertuar dobierać, żeby zabawa była naprawdę udana. zabawa

Jakie są więc plusy i minusy zdecydowania się na profesjonalnego dj i na co zwracać uwagę podczas selekcji potencjalnych kandydatów? Dobrze by było, gdyby dj, albo któryś z członków jego zespołu (jeżeli pracują razem), pełnił rolę wodzireja, który będzie w stanie zabawiać gości. Warto też wcześniej poznać repertuar didżeja, zwłaszcza, że wielu z nich posiada własne preferencje. Żeby nie być rozczarowanym, dobrze wcześniej ustalić listę preferowanych utworów. Wiadomo, że sami najlepiej znamy swoich gości i wiemy, w jakim są wieku, jakie mają preferencje i jak chętnie się bawią, dobrze więc zasugerować didżejowi zakres muzyczny tak, aby wiedział przynajmniej orientacyjnie, czego od niego oczekujemy. Każdy profesjonalista posiada także wcześniej przygotowany scenariusz, można więc poprosić o jego udostępnienie w celu zweryfikowania ustalonych treści lub też dopisania zaplanowanych wcześniej punktów. Dzięki temu wesele będzie udane, a Państwo Młodzi nie będą się czuć rozczarowani.