Wycena nieruchomości na trzy sposoby

dokumentacjaZależy Ci na sprawnej sprzedaży własnego domu lub mieszkania? A może otrzymałeś darowiznę lub spadek i nie jesteś pewien jak wysoki podatek będziesz musiał zapłacić, aby solidnie rozliczyć się ze Skarbem Państwa? Jest kilka prostych sposobów na to, aby wycena domu była skuteczna. Można bowiem próbować dokonywać ją na własną rękę lub też zdecydować się na pełną współpracę z odpowiednim specjalistą, jakim bez wątpienia jest rzeczoznawca majątkowy. Zwykle pierwszym pytaniem, jakie zadaje on swoim klientom jest cel, dla którego ma on wykonać swoją pracę. Z tego też powodu zawsze lepiej wcześniej przygotować się do tej rozmowy i zastanowić się na tym, jakie jest główny cel szacowania wartości mienia. Wiadomo oczywiście, że ile osób, tyle przyczyn pojawienia się w biurze rzeczoznawcy, jednak istnieje kilka najważniejszych ? czy też najczęściej pojawiających się ? celów wyceny.

Przede wszystkim jest ona niezbędna wtedy, kiedy stajemy przed potrzebą zamienienia posiadanego już mieszkania na większe, kiedy otrzymaliśmy spadek lub darowiznę i nie wiemy jak wysoki podatek zapłacić, kiedy ubiegamy się o kredyt, na przykład poprzez zabezpieczanie długu na nieruchomość oraz kiedy sporządzamy zeznanie majątkowe ? najczęściej przed koniecznością dokonywania wyceny stają politycy czy urzędnicy samorządowi. Można spróbować oszacować wartość swojego mieszkania lub domu na własną rękę, nawet bez wychodzenia z domu. Jest to wyjątkowo przydatne, kiedy nie jesteśmy zmuszeni do przedkładania w urzędach jakichkolwiek oficjalnych dokumentów czy nie ubiegamy się o kredyt, a zależy nam jedynie na orientacji w tym, co obecnie dzieje się na rynku nieruchomości oraz jakiej ceny moglibyśmy się ewentualnie spodziewać, gdybyśmy w danym momencie zdecydowali się wystawić swój majątek na sprzedaż. Istnieją trzy główne sposoby wyceny, w tym dwa, które sprawią, że wycena nieruchomości w warunkach domowych będzie w miarę skuteczna. Pierwszy podobny jest do metod, które stosowane są przez profesjonalistów i polegają na porównywaniu ofert. Przede wszystkim można więc skorzystać z ogłoszeń, które bez wątpienia są sporą bazą danych na temat cen mieszkań i domów.

Zadanie polegać będzie na odnalezieniu przynajmniej dziesięciu ofert, które byłyby maksymalnie zbliżone do posiadanej przez nas nieruchomości. Podobieństwo nie może być jednak wyłącznie wizualne czy estetyczne, ale także zewnętrzne czyli odnoszące się do takich czynników, jak region, otoczenie, klimat, obecność centrów handlowych czy kulturalnych oraz stan środowiska naturalnego. Wiadomo oczywiście, że bez wizji lokalnej, czyli możliwości naocznego zapoznania się z cechami poszczególnych obiektów jest to prawie niemożliwe, trzeba więc intensywnie przyglądać się wszelkim opisom oraz zdjęciom, które pojawiają się przy danym ogłoszeniu. Oczywiście należy pamiętać, że za każdym razem, kiedy decydujemy się na samodzielne szacowanie wartości czeka na nas kilka pułapek. Pierwszą jest oczywiście nieadekwatność opisów z faktycznym stanem rzeczywistości. Wiele ofert ma także zawyżone ceny ze względu na to, że wartość nieruchomości zwykle można targować. Pułapką jest także...emocjonalność osób wystawiających swoje domy i mieszkania na sprzedaż. Zwykle jest tak, że będąc przywiązanym do określonego miejsca ocenia się je znacznie wyżej, nawet jeżeli ich wygląd czy wyposażenie zdecydowanie odbiegają od normy.

dachy i sufityNie zawsze też można odnaleźć ważne informacje, ponieważ albo nie są one uwzględnione w ogłoszeniu, albo też sprzedawca nie zdawał sobie sprawy z tego, że są to dane ważne ? jak chociażby bezpieczeństwo okolicy. Sposobem drugim jest korzystanie z aplikacji internetowych, jakimi są wyceniarki. Te drobne programy ułatwiają znacznie cały skomplikowany proces, którym jest bez wątpienia wycena nieruchomości i umożliwiają podanie szacunkowej ceny niemal w kilka minut. Zwykle są to aplikacje na tyle intuicyjne, że nie ma większego problemu ani z obsługą, ani z podawaniem potrzebnych danych. Zwykle w oknach programu pojawiają się wolne miejsca, w których należy wpisać potrzebne informacje. Ze względu na to, że opierają się one na bazach danych pochodzących z całej Polski łatwiej jest uzyskać satysfakcjonujący wynik. Należy oczywiście wziąć pod uwagę to, że bazy nie są aktualizowane na bieżąco, więc szacowane ceny mogą się różnić od obecnych trendów, zmieniających się zresztą w błyskawicznym tempie, jednak działania wyceniarki mogą być bardziej precyzyjne od pierwszego sposobu, czyli samodzielnego porównywania ofert. Wymaga ona od nas prostych faktów, czyli automatycznie odpada problem emocjonalnego przywiązania do lokalu.

W okienka wyceniarki wpisujemy tylko powierzchnię nieruchomości, ilość pomieszczeń, typ budownictwa, układ pomieszczeń, ewentualne piętro, ilość kondygnacji w bloku, obecność windy, lokalizację i wszystkie elementy, które mogą znacznie ułatwić ustalenie wyniku końcowego. Minusem aplikacji poza rzadkimi aktualizacjami jest także to, że dane odnoszą się tylko do kilku największych miast w Polsce, jednak jak na tak prosty program i tak ma niesamowite możliwości. Ostatnim, trzecim sposobem, jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty, czyli zwrócenie się do rzeczoznawcy majątkowego, który nie tylko posiada odpowiednie uprawnienia do wystawiania dokumentów, ale i ogromną wiedzę z zakresu nieruchomości oraz sporządzania wycen. Specjalistyczne wycena nieruchomości będzie konieczna wtedy, kiedy będziemy musieli pokazać w sądzie czy banku oficjalny dokument, który byłby honorowany przez instytucje państwowe. A te uwzględniają tylko operaty szacunkowe sporządzane przez rzeczoznawców. Za tego typu usługę trzeba oczywiście zapłacić, a cena uzależniona jest od szeregu czynników, takich jak na przykład cel dokonywania wyceny, skomplikowanie operatu szacunkowego czy konkurencyjność cen. Warto jednak zainwestować, ponieważ rzeczoznawcy potrafią określić nie tylko wartość mieszkania czy domu, ale też gruntu, biurowca, lasu, a nawet takiego prawa, które pozwala sąsiadowi przejeżdżać przez fragment należącej do nas działki. Informacje podane na stronie http://www.walor-nieruchomosci.pl/ mogą pomóc nam podjąć właściwą informację. W efekcie końcowym liczy się przecież to, by znaleźć idealny dom dla siebie i swojej rodziny.