Jak być bezpiecznym na stoku

stok narciarskiNa początku swojej przygody z nartami, wiele nowych osób dwoi się i troi, aby najlepiej przygotować się do zimowego sezonu. W poszukiwaniu najlepszego sprzętu oraz odzieży ochronnej przeszukują Internet oraz sprawdzają oferty wielkich miast, w których sklepy umożliwiają zaopatrzenie się we wszystko, co potrzebne, niemal od ręki. Posiadający sklep narciarski Poznań czy Kraków posiadają także inne atuty ? przede wszystkim jest to bogata oferta serwisów, doradców oraz wypożyczalni, dzięki czemu bez problemu możemy przygotować się do pobytu na stoku oraz przetestować oferowany sprzęt. Jeżeli stawiamy pierwsze kroki w tej dziedzinie sportu, nie musimy być wcale pewni, że stanie się ona naszą wieloletnią pasją. Aby więc nie popełnić jakiegoś błędu i niepotrzebnie nie inwestować w drogi sprzęt, który nie będzie nam później do niczego potrzebny, skorzystajmy z propozycji wypożyczalni, dzięki którym trochę pojeździmy, sprawdzimy czy wszystko nam odpowiada, a później zwrócimy narty, kijki i buty z wiązaniami na miejsce.

Kiedy już poznamy swoje predyspozycje, sprawdzimy czego oczekujemy i jak się czujemy jako uczestnicy ?zimowego szaleństwa?, będziemy mogli zainwestować w prywatne oprzyrządowanie, które będzie nam służyło przez wiele sezonów. Oczywiście wybierając tego typu akcesoria pamiętajmy, że zawsze powinno się je przymierzyć, dlatego też jeżeli nie mamy możliwości udania się do większego miasta i decydujemy się na skorzystanie z ofert sklepów internetowych, wybierajmy tylko te propozycje, które umożliwiają zwrócenie towaru, który jest niewygodny czy niewłaściwie dopasowany. Czasami idealne z pozoru parametry mogą okazać się za ciasne lub za luźne, co może zagrażać naszemu bezpieczeństwu i zdrowiu, dlatego też wpisując w wyszukiwarkę ?sklep narciarski Poznań? czy ?narty Kraków? starajmy się wyselekcjonować propozycje tak, aby były jak najbardziej profesjonalne. Początkujący narciarze z pewnością zastanawiają się w jaki sposób mogliby nabyć konkretnych umiejętności i jak właściwie powinni poruszać się po stoku, aby wszyscy współuczestnicy byli bezpieczni. Oczywiście żadne słowa nie będą w stanie zastąpić praktycznych porad, dlatego też za każdym razem zaleca się korzystanie z ofert profesjonalnych instruktorów, którzy błyskawicznie skorygują błędy w postawie i podzielą się cenną wiedzą na temat podstawowych zasad obowiązujących na stoku, skręcania, wstawania oraz wiązania nart. Za pomocą liter można jednak udzielić kilku wskazówek, które mogą okazać się przydatne podczas początkowych podejść do tego ? tylko pozornie trudnego ? sportu.

na stokuNarty nie będą cieszyły ani nie sprawdzą się jako element rekreacji, jeżeli nie będziemy wiedzieć jak bezpiecznie na nich jeździć, dlatego też powinniśmy uświadomić sobie, że bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych osób znajdujących się z nami w jednym miejscu zależą tylko i wyłącznie od nas. Żeby wszystko odbywało się jak należy, zapamiętajmy dekalog, który powinien obowiązywać wszystkich, nie tylko tych którzy dopiero zaczynają, ale i tych, którzy od wielu lat regularnie spędzają swoje zimowe urlopy na doskonaleniu swoich umiejętności. Pamiętajmy, że popularyzacja tego sportu oraz łatwość zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt, chociażby za pośrednictwem, wspomnianych już metod na internetowy sklep narciarski Poznań, różni się znacznie od podejścia, które obowiązywało jeszcze kilkanaście lat temu. Dawniej sporty zimowe uznawane były za wyjątkowo skomplikowane, nieprzyjazne do nauki i wymagające wiele samozaparcia, dzisiaj już, ze względu na liczne oferty szkoleniowe, popularność stoków oraz bardziej intuicyjne oprzyrządowania, na narty czy snowboard wybierają się także osoby, które niekoniecznie są odpowiedzialne czy posiadają predyspozycje do brania udziału w tego typu przedsięwzięciach. Pokora powinna być więc nadrzędną cnotą każdego narciarza, a połączona z odrobiną samokrytycyzmu oraz dystansu do własnych umiejętności, może zapewnić bezpieczeństwo wszystkim dookoła. Międzynarodowa Organizacja Narciarska sporządziła dekalog, który powinien być obowiązujący dla wszystkich zapalonych miłośników sportów zimowych.

Po pierwsze powinniśmy zachowywać się tak, by nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innych. Po drugie: każdy narciarz powinien poruszać się z prędkością i techniką dostosowaną do jego umiejętności. Po trzecie: narciarz zjeżdżając z góry powinien dostosować trasę zjazdu tak, aby nie zagrażać osobie zjeżdżającej przed nim. Po czwarte: wyprzedzać można po stronie dostokowej i odstokowej, po lewej lub prawej stronie, ale tylko w takiej odległości, która wyprzedzanemu nie ograniczy swobody manewrów. Po piąte: osoba, która rozpoczyna zjeżdżać z trasy powinna sprawdzać czy nie spowoduje zagrożenia, dlatego za każdym razem, bez względu na to czy włącza się do ruchu, czy zatrzymuje, powinna spojrzeć w górę i w dół. Po szóste: należy robić wszystko, aby nie zatrzymywać się na trasie zjazdu, a zwłaszcza w miejscach, gdzie jest szczególnie wąsko oraz gdzie widoczność jest ograniczona. Jeżeli zdarzy się nam jakikolwiek upadek, postarajmy się jak najszybciej usunąć się ze ścieżki zjazdowej. Po siódme: narciarz podchodzący oraz schodzący w dół, powinien poruszać się jedynie po poboczu trasy. Po ósme: wszyscy powinni uważnie czytać ostrzeżenia oraz zwracać uwagę na oznakowanie znajdujące się na trasach zjazdowych. Po dziewiąte: za każdym razem, kiedy jesteśmy świadkami wypadku na stoku mamy obowiązek udzielić poszkodowanemu pomocy. Po dziesiąte: w razie wypadku każdy, bez względu na to czy jest poszkodowanym, sprawcą czy świadkiem, ma obowiązek podać swoje dane osobowe. Wszystkie te wytyczne są niezwykle ważne, pamiętajmy jednak, że nawet najprecyzyjniejsze wskazówki nie zwalniają nas z korzystania ze zdrowego rozsądku, dlatego też nie wychodźmy na stok po spożywaniu alkoholu, nie przeceniajmy własnych możliwości, chrońmy głowy kaskami, nie zatrzymujmy się na środku stoku, kontrolujmy prędkość oraz przygotowujmy się do wyjazdu ? chociażby za pomocą treningów z instruktorem oraz wysiłku fizycznego, który zapewni naszym ciałom gibkość i uchroni przed kontuzjami. Szanujmy się nawzajem, a pobyt w górach okaże się czystą przyjemnością.